...PRAVDA SLOVA...

Tak najprv niečo o vás, ako to všetko začalo?
Tomáš / Timi (T): Pokusy robiť hip-hop boli vlastne stále od toho roku 99, keď sme všetci ako partia začali naplno počúvať SK hip-hop,dokopy sa ale okrem pár textov nič neurodilo... Celé to naplno začalo, keď sa rozpadla Črieda - prvé oficiálne hip-hopové zoskupenie v našej partii, bol som tam ja (Timi) a jeden týpek (Marián). Robo prišiel s nápadom spraviť novú skupinu, čo bude makať naplno, niekto vymyslel názov (sora, nemám šajnu kto...) a dávali sme dokopy texty a hudbu na prvé veci.V pôvodnej zostave Pravdy slova nás bolo 6, ale dajako sa to rozbíjalo postupne a ostal som ja s Robom....


Č
o vás viedlo k tomu, aby ste začali práve s rapom?

T: No na Sekčove a teda aj v celom Prešove bolo stále silné alternatívne zázemie, hlavne hippies a také debiliny, každý sa snažil byť niečím výnimočný, robiť niečo nové - tak prišli in-line brusle, hip-hop, dajak to postupne šlo samo, chceli sme jednoducho robiť a počúvať niečo iné ako všetci, až sme sa dostali ku samotnej produkcii rapu. Dlhé obdobie to bolo.


Ako vznikol názov skupiny Pravda slova?

T: Neviem, to bolo jak blesk z neba, sa povedalo pár slov a sa spojili 2 najlepšie, skôr náhoda jak dajaké vymýšľanie názvov to bolo.

Máte za sebou prvé demo. Aké boli naň ohlasy? Čo by ste na ňom najradšej zmenili a s čím ste najviac spokojní?

T: No demo máme, je to už dlhšie, čo sme to nahrali, ale na to, čo sme čakali a čo sme vlastne aj tým demom chceli dokázať, boli ohlasy dosť pozitívne (aj keď ich bolo strašne málo, jak aj predaných diskov). Ja osobne by som rád zmenil celkovú kvalitu rapu - nahrávali sme to dosť narýchlo, mohli texty ešte vyzrieť, ale sme si stále vraveli, šak to prvé demo je ta co??? A spokojní sme boli asi s tými inštrumentami, aj keď by som tam tiež dosť zmenil, ale keď viem, jak to vznikalo, som rád, že sú aspoň také, heh.

Kto robí hudbu a texty? Kde nachádzate inšpiráciu?

T: Ja sa tej hudbe venujem, textom spolu, to jak manufaktúra je, prídem s dajakým podmazom, Robo napíše text, dajak ho dokončíme, tak ja dačo napíšem, zas prerábame texty, fakt spolu makáme. Inšpiráciu všade, ale ne žeby sme ju hľadali, heh, to sa nájde každý deň niečo inšpiratívne.

Váš názor na slovenský hip hop?

T: Tak to musím odpovedať čiste za seba, ja mám SK hip-hop rád, ale ne do takej miery, aby som mohol povedať, že ho milujem alebo že je pre mňa všetko a tak.Určite si spomedzi všetkého hip-hopu stále radšej vyberiem slovenský, ale je ho málo toho čo si fakt rád pustím. Veľa ľudí tu už bolo, čo hip-hop bol pre nich všetko a skončili pri prvom probléme s rap-ingom a aj celkovo s SK h-h. Viac makať - menej hovoriť treba.

Ste spokojní s hip hopom v Prešove?

T: Podľa mňa je Prešov v tomto smere stále dakde vzadu, nie čo sa týka rapu konkrétne, ale prístupu ľudí a k celkovej organizácii hip-hopovej menšiny v PO. Málo akcií sa robí a keď už nejaká je, organizátor niečo posere, lebo šak to je len hip-hop. Malo by sa to brať viac vážne. No presne k rapu nemôžem povedať nič, skupiny z Prešova si strašne rád pustím aj keď ich veci mám už dosť opočúvané, napr. Uja Markyho, Čiernu Éru, Tomyho veci, starý Ohlas Hlasu, je to pekné si pustiť a vedieť o čom točia, že nerapujú o kokocine ako napr., alebo radšej ne...

Čo si myslíte o iných elementoch? /graffiti, DJing, break dance/

T: Samozrejme podpora a rešpekt každému, čo sa tomu venuje. Robo má nejaké writerské sklony, ja také veci nechávam na ľudí, čo to vážne vedia robiť dobre. Graffiti sa mi páčia, dobrého Dj-a rád vypočujem, break dance si rád pozriem, veľmi kladný vzťah.

Máte nejaké plány do budúcnosti?

T: Ja by som chcel spraviť nejaké sólo demo s hosťami nielen z Prešova, samozrejme keď budeme komplet zostava nahrávať new veci a chystať nové demo ako Pravda slova a spolu s ďalšou skupinou aj ako Strana východná. A samozrejme odohrať akcie nejaké, hlavne v Prešove.

Nejaké slová na záver?

T: Zdravím všetkých ľudí v Prešove, celé 20 crew, týpkov v zahraničí (Robo,Misho,Igor,Mimo) a nech sa všetci, čo majú radi SK hip-hop stále snažia, aby to niekam spelo...

 

...zhováral sa Represent 07-2004...

*** rozhovory menu ***

Aerosol Art HomePage